Intranet Čeština

News

František Vyskočil received Prize of the President of The Czech Academy of Sciences for the research popularization (17.10. 2018)

V úterý 16. října 2018 v Lannově vile v Praze udělila předsedkyně AV ČR prof. Eva Zažímalová významným vědcům ceny Akademie věd ČR za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Cenu předsedkyně AV ČR za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovaci obdržel prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc., prof. h. c., neurofyziolog a současně celoživotní popularizátor vědy v tištěných médiích, jako je časopis Vesmír, ale i v rozhlasových či televizních pořadech. „My sami se při propagaci vědy vzděláváme a sami se učíme, jak učit,“ konstatoval Vyskočil v děkovné řeči. Úplná zpráva

 

Lecture "Hypertension and chronic kidney disease - causes and consequences" invitation (18.9. 2018)

Dovolujeme si vás pozvat na další přednášku z cyklu "Lidské tělo ve zdraví i nemoci" s názvem "Hypertenze a chronické onemocnění ledvin - příčiny a důsledky". RNDr. Ivana Vaněčková, DSc. a prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc. představí experimentální výzkum hypertenze a léčbu nemocí ledvin. Místo a termín konání: 3. října 2018, 17:00, Akademie věd ČR, Národní 3. Doporučujeme rezervaci míst předem.  

Clinical research poster award for David Kala (3.9. 2018)

David Kala received the prize for the best poster at 13the European Congress on Epileptology, Vienna, Austria (26 - 30 August 2018).  Poster: Parameters suitable as biomarker of postischemic epileptogenesis, authors: David Kala, Jan Svoboda, Antonín Pošusta, Jiří Lisý, Vlastimil Šulc, Petr Jánský, Aleš Tomek, Petr Marusič, Přemysl Jiruška, Jakub Otáhal.


Barbora Heřmanovská won at the Student Scientific Conference of 1st Faculty of Medicine (28.6. 2018)

Barbora Heřmanovská z oddělení Molekulární neurobiologie získala 1. místo za přednášku: „In vivo model fokální kortikální dysplázie na podkladě somatické mutace v mTOR signální kaskádě – nová cesta k porozumění mechanismů epileptogeneze“ v rámci Studentské vědecké konference 1. lékařské fakulty.

 

40th national show of the Secondary professional activity project (20.6. 2018)

V neděli 17.6. 2018 v Olomouci vyvrcholila 40. celostátní přehlídka SOČ (středoškolská odborná činnost) vyhlášením vítězů všech kategorií a předáním cen. Letos se soutěže zúčastnili autoři 1 692 odborných prací ze středních škol a gymnázií z celé České republiky, z nichž se téměř 280 probojovalo do celostátního finále. Dle hodnocení porotců je možné 21% obhajovaných prací označit  za mimořádné.

V kategorii Zdravotnictví je pravidelně vyhlašovaná Cena ředitele Fyziologického ústavu AV ČR. 1. místo v této kategorii obsadil Alexandr Zarivnij (Církevní gymnázium Německého řádu, Olomouc) se svou prací: Inhibice glutamátové excitotoxicity v glaukomu lipozomy. Na 2. místě se umístila Kateřina Kudličková (Gymnázium Brno-Řečkovice) s prací: Tajemné proteiny z RNFT rodiny v mezibuněčné signalizaci a nádorech II a na 3. místě byla Veronika Slonková ( Gymnázium Šlapanice) s prací: Genetická predispozice EMMPRINu/CD 147, MMP-9 TIMP-2 a faktoru V Leiden u pacientů s chronickým žilním onemocněním. Všem vítězům srdečně gratulujeme a přejeme hodně energie do další práce!

Videozáznam předávání cen

Více o soutěži


Kategorie Zdravotnictví - 1. místo: Alexandr Zarivnij

Load next

© 2014 INSTITUTE OF PHYSIOLOGY CAS