Intranet Čeština

News

Pre-Christmas celebration (27.12. 2017)

Poslední schůze vedoucích oddělení v roce 2017 (19.12.) se nesla v předvánoční atmosféře, ale byla hlavně oslavou významného životního jubilea čtyř vynikajících kolegyň a kolegů: Dr. Jaroslavy Folbergerová, prof. Heleny Illnerové, Dr. Zdeňka Drahoty a prof. Pavla Mareše. Všichni jsou mimořádnými vědeckými pracovníky a podstatným způsobem přispěli do světové studnice poznání ve svých oborech.


Helena Illnerová received the Josef Hlávka Medal (21.12. 2017)

Jednu z pěti Medailí Josefa Hlávky, která je určena pro nestory a zakladatele české vědy, získala prof. Helena Illnerová. Převzala ji 16. listopadu na zámku Josefa Hlávky v Lužanech u Přeštic. „Vždy se zasazovala o předávání radosti z poznání širší společnosti a o povzbuzování zájmu mladých lidí o vědu. Své znalosti a zkušenosti pravidelně sdílí v médiích, formou přednášek a v nejrůznějších odborných diskuzích,“ řekla v laudatiu předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová. Více


The memory of Prof. Aronšt Gutmann (18.12. 2017)

Letos uplynulo 40 let od úmrtí významného vědce, prof. Arnošta Gutmanna (16. 7. 1910 – 6. 8. 1977), který patřil k zakladatelům Fyziologického ústavu. Jak na něj vzpomínají František Vyskočil, Gerta Vrbová a Anna Kofferová-Gutmannová i soubor jeho nejcitovanější prací najdete HERE.  


Photogenic science 2017 knows its winners. And it´s also the IPHYS representative! (6.11. 2017)

Letošní již čtvrtý ročník soutěže Věda fotogenická přinesl opět množství užasných fotografií. Nejlepší fotografií v kategorii On-line hlasování si odnesl snímek MitoŠnek, jehož autorem je Mgr. Lukáš Alán, Ph.D. (Fyziologický ústav AV ČR) a Mgr. Marie Rodinová (1. LF UK). Gratulujeme! Úplný přehled oceněných prací si můžete prohlédnout ZDE nebo do 17.11. v budově AV na Národní třídě.


Název snímku: Mitošnek

Autoři snímku Lukáš Alán (FGÚ AV ČR) a Marie Rodinová (1.LF UK)

Savčí mitochondrie stočená do podoby šneka a zachycená elektronovým mikroskopem.

Fotografie byla pořízena z kontrolní HEK 293 buněčné linie.

Lecture "Memory, aging and Alzheimer's disease" (6.11. 2017)

Ve středu 1. listopadu 2017 proběhla popularizační přednáška "Paměť, stárnutí a Alzheimerova choroba". Prof. Aleš Stuchlík a doc. Jan Laczó představili experimentální výzkum a  moderní léčbu poruch paměti a odpovídali na četné dotazy z publika. Přednášku pořádal FGÚ v rámci cyklu "Lidské tělo ve zdraví i nemoci".  

 

Load next

© 2014 INSTITUTE OF PHYSIOLOGY CAS