Intranet English

Aktuality

Pozvánka na přednášku "Hypertenze a chronické onemocnění ledvin - příčiny a důsledky" (18.9. 2018)

Dovolujeme si vás pozvat na další přednášku z cyklu "Lidské tělo ve zdraví i nemoci" s názvem "Hypertenze a chronické onemocnění ledvin - příčiny a důsledky". RNDr. Ivana Vaněčková, DSc. a prof. MUDr. Vladimír Tesař, DrSc. představí experimentální výzkum hypertenze a léčbu nemocí ledvin. Místo a termín konání: 3. října 2018, 17:00, Akademie věd ČR, Národní 3. Doporučujeme rezervaci míst předem.  

David Kala obdržel ocenění za nejlepší poster (3.9. 2018)

David Kala získal ocenění za nejlepší poster na 13. Evropske epileptologicke konferenci ve Vidni, 26. - 30. srpna 2018. Poster: Parameters suitable as biomarker of postischemic epileptogenesis, autoři: David Kala, Jan Svoboda, Antonín Pošusta, Jiří Lisý, Vlastimil Šulc, Petr Jánský, Aleš Tomek, Petr Marusič, Přemysl Jiruška, Jakub Otáhal.


Barbora Heřmanovská zvítězila na Studentské vědecké konferenci 1. LF (28.6. 2018)

Barbora Heřmanovská z oddělení Molekulární neurobiologie získala 1. místo za přednášku: „In vivo model fokální kortikální dysplázie na podkladě somatické mutace v mTOR signální kaskádě – nová cesta k porozumění mechanismů epileptogeneze“ v rámci Studentské vědecké konference 1. lékařské fakulty.

 

 

 

40. celostátní přehlídka SOČ (20.6. 2018)

V neděli 17.6. 2018 v Olomouci vyvrcholila 40. celostátní přehlídka SOČ (středoškolská odborná činnost) vyhlášením vítězů všech kategorií a předáním cen. Letos se soutěže zúčastnili autoři 1 692 odborných prací ze středních škol a gymnázií z celé České republiky, z nichž se téměř 280 probojovalo do celostátního finále. Dle hodnocení porotců je možné 21% obhajovaných prací označit  za mimořádné.

V kategorii Zdravotnictví je pravidelně vyhlašovaná Cena ředitele Fyziologického ústavu AV ČR. 1. místo v této kategorii obsadil Alexandr Zarivnij (Církevní gymnázium Německého řádu, Olomouc) se svou prací: Inhibice glutamátové excitotoxicity v glaukomu lipozomy. Na 2. místě se umístila Kateřina Kudličková (Gymnázium Brno-Řečkovice) s prací: Tajemné proteiny z RNFT rodiny v mezibuněčné signalizaci a nádorech II a na 3. místě byla Veronika Slonková ( Gymnázium Šlapanice) s prací: Genetická predispozice EMMPRINu/CD 147, MMP-9 TIMP-2 a faktoru V Leiden u pacientů s chronickým žilním onemocněním. Všem vítězům srdečně gratulujeme a přejeme hodně energie do další práce!

Videozáznam předávání cen

Více o soutěži


Kategorie Zdravotnictví - 1. místo: Alexandr Zarivnij

Rekordní zájem o stáže Otevřené vědy. Stáže FGÚ patří mezi pětici nejžádanějších! (13.6. 2018)

Na stáže pro středoškolské studenty v rámci projektu Otevřená věda se letos přihlásil rekordní počet zájemců. Celkem se přihlásilo 434 studentů, kteří podali 1028 přihlášek. Stáže v roce 2018 povede 96 lektorů z 35 ústavů Akademie věd ČR, kteří vypsali přes sto témat, z kterých si mohli středoškolští studenti vybírat. Stáže ve Fyziologickém ústavu patřily mezi 5 nejžádanějších (z celkem 116 nabízených):

1. Velká síla malých RNA – ÚMG

2. Diagnóza: rakovina zákeřná – Ing. Andrea Brázdová, Ph.D., Oddělení bioenergetiky, FGÚ

3. Mikrobiom trávicího traktu člověka – ÚŽFG

4. Sledování růstu a chování buněk hladkého svalu aorty ve statickém a dynamickém systému  – RNDr. Jana Musílková, CSc. Oddělení biometeriálů a tkáňového inženýrství, FGÚ

5. Víte, kde bereme energii? Přijďte to zjistit! – Mgr. Jana Kovalčíková, Oddělení bioenergetiky, FGÚ

Načíst další

© 2014 Fyziologický ústav AV ČR