Intranet English

Aktuality

Cenu MUDr. Jana Bureše za rok 2016 získal RNDr. Vojtěch Vyklický, Ph.D. (24.4. 2017)

Cenu uděluje Alzheimer nadační fond za nejlepší odbornou publikaci mladých autorů (do 40 let), zaměřenou na problematiku Alzheimerovy nemoci a demencí v oblasti neurologie, psychiatrie, geriatrie a neurověd. Za rok 2016 jí získal Vojtěch Vyklický z odd. Buněčné neurofyziologie.Gratulujeme!

Memorandum o spolupráci mezi AV ČR a Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady (21.4. 2017)

Předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a doc. Robert Grill, ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, podepsali 22. března 2017 Memorandum o vzájemné spolupráci obou institucí. Zdraví je jedním ze základních pilířů kvalitního života a dostupná kvalitní lékařská péče a včasná léčba může výrazně prodloužit průměrnou délku života. Napomoci tomu může i špičkový biomedicinský výzkum, který je klíčovým tématem partnerské spolupráce mezi vědci a lékaři. Spolupráce vznikla díky Strategii AV21, jejíž součástí je program „Kvalitní život ve zdraví i nemoci“. Další informace a fotografie

 

Přednáška "Spánek, zdraví a biologické hodiny" (23.3. 2017)

Ve čtvrtek 12. dubna 2017 proběhla popularizační přednáška "Spánek, zdraví a biologické hodiny". Dr. Alena Sumová a prof. Soňa Nevšímalová představili experimentální výzkum a  moderní léčbu poruch spánku a odpovídali na četné dotazy z publika.  Přednášku pořádal FGÚ v rámci cyklu "Lidské tělo ve zdraví i nemoci".  
     
  

Týden mozku (20.2. 2017)

Týden mozku je jedinečný cyklus přednášek o nejnovějších objevech a trendech ve výzkumu mozku a neurovědách, který již podevatenácté pořádá AV ČR. Akce je součástí tzv. Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně za zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Během Týdne mozku s přednáškami vystupují přední čeští odborníci v oboru teoretických i klinických neurověd.

Fyziologický ústav se letos do této akce výrazně zapojil několika aktivitami:

Přednášky:

  • Mozek v akci aneb excitace není vždy jen rozkoš (prof. MUDr. Ladislav Vyklický, DrSc.)
  • Orientace v prostoru, mozkové mapy a jejich poruchy (prof. RNDr. Aleš Stuchlík, Ph.D.)
  • Bolest, kapsaicin a jeho receptory (MUDr. Jiří Paleček, Ph.D.)

Memory Park - interaktivní expozice 

Epilepsie? Epilepsie! -  debata o epilepsii a promítání filmu  „Upadni a choď“.

Přednášky jsou určeny pro širokou veřejnost, především pro studenty středních škol.

Více informací a rezervace


Předseda Polské akademie věd Jerzy Duszynski navštívil Prahu (26.1. 2017)

Prof. Duszynski, přední polský biochemik a odborník v oblasti bioenergetiky, je od roku 2015 prezidentem Polské akademie věd. Ve svém výzkumu se zabývá rolí mitochondrií ve fungování buňky, mitochondriálními a neurodegenerativními onemocněními a stárnutím. Výzkumný tým prof. Duszynskeho spolupracuje s Fyziologickým ústavem AV ČR na celé řadě publikací, při řešení evropských výzkumných projektů a přípravě mezinárodních konferencí a sympozií.

Při příležitosti návštěvy prof. Jerzy Duszynskeho v Praze mu předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš předal čestnou oborovou medaili Jana Evangelisty Purkyně za zásluhy v biomedicínských vědách. Polská akademie věd a Akademie věd ČR spolupracují na základě Dohody o vědecké spolupráci, podepsané v roce 2016, zejména v oblasti mobilitních projektů.

Více

 

Načíst další

© 2014 Fyziologický ústav AV ČR