Intranet Areál web

Aktuality

Implantáty - ano, ale jen kvůli zdraví (1.7. 2024)

Zdá se, že dnes je to už běžná věc, nad kterou uvažuje mnoho žen převážně z kosmetických důvodů - prsní implantáty. Lidské tělo je docela dobře přijímá. Přesto jde stále o cizí těleso, které může měnit polohu, praskat, rozpadat se. I proto je namístě zvážení všech pro a proti. Lucie Bačáková z Fyziologického ústavu AV ČR však varuje před zbytečnými zásahy a říká: "Implantáty - ano, ale jen kvůli zdraví". V tomto tématu je velmi důležité dělat osvětu, proto doc. Bačáková poskytla rozhovor týdeníku Blesk pro ženy, jehož každé číslo přečte téměř 600 tisic čtenářů. 

Obezita - závažný problém současné doby (17.6. 2024)

Více než 60 procent Čechů má nadváhu, trpí jí až čtvrtina dětí. Obezita je nemoc, kterou významně ovlivňují geny a částečně životní styl. Zároveň spouští mnoho dalších nemocí. Jak ji léčit? A proč jde obézním lidem hubnutí výrazně hůř než ostatním? Na tyto otázky odpovídá Petr Zouhar z oddělení Biologie tukové tkáně ve Fyziologickém ústavu AV ČR.

Celý rozhovor

Náhradní cévy z pupečníku (6.6. 2024)

Díky tkáňovému inženýrství dnes můžeme nahrazovat cévy, chrupavky, klouby, srdeční chlopně a celou řadu dalších částí těla, které v lidském organismu selhávají. Touto problematikou se na Fyziologickém ústavu zabývá laboratoř Biomateriály a tkáňové inženýrství, kterou vede Lucie Bačáková. Co si myslí o rychlém pokroku v oblasti tkáňového inženýrství, vynalezení náhradních orgánů aplikovatelných člověku a proč má smysl pokračovat ve výzkumech, které by se mohly stát realitou v daleké budoucnosti? To vše se dozvíte v obsáhlém rozhovoru, který doc. Bačáková poskytla pro časopis Zázraky medicíny.

 

Veletrh vědy přilákal téměř 60 tisíc milovníků vědy (3.6. 2024)

Veletrh vědy, který proběhl minulý týden v PVA Letňany, navštívilo neuvěřitelných 58 000 NÁVŠTĚVNÍKŮ! Na stánku Fyziologického ústavu se návštěvníci mohli dozvědět, jak vzniká epilepsie, Alzheimerova choroba nebo cukrovka. Vyzkoušeli si, jak se dokáží orientovat ve vlastním těle, mohli si zkusit vyluštit vědeckou křížovku, sestavit model srdce či mozku nebo si připravit svůj preparát a podívat se na něj pod mikroskopem. Atmosféra na veletrhu byla perfektní a my už se těšíme na další ročník!

     

    

170 000 zhlédnutí rozhovoru s Lucií Bačákovou. Téma? Implantáty! (7.5. 2024)

Téměř 170 000 lidí na sociálních sítích zaujalo téma implantátů, které v rozhovoru přibližuje Lucie Bačáková z Fyziologického ústavu. Implantáty neslouží k tomu, aby spasily lidstvo, ale pouze jako poslední stupeň, když u pacienta selhala léčba i prevence. Podle ní by se lidé měli vyhnout tomu, aby sahali po implantátech pouze pro zkrášlování. Pro tělo jsou cizorodá věc. A dochází v něm k biochemickému i mechanickému namáhaní implantátu. Časem se tak z něj začnou uvolňovat mikro i nanočástice. U všech implantátů hrozí riziko nežádoucích projevů a nutnosti reoperací. Celý rozhovor

Jak trénovat paměť? (6.5. 2024)

Ve chvílích zoufalství, kdy si za nic na světě nemůžeme vzpomenout na PIN ke kreditní kartě, se zdá, že to není možné. Ve skutečnosti je ovšem kapacita našeho mozku ohromná. Podle odhadů má průměrný mozek schopnost uložit neuvěřitelných 2,5 milionu gigabajtů digitální paměti. Má to však háček. Nevyužíváme ji jen pro uchovávání informací. A navíc, vzpomínky se v mozku zapisují jinak než informace do počítače, jež zůstávají v podobě, jak byly zapsány. Jak si lépe pamatovat? A jaké jsou účinné techniky tréninku? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek najdete ve velkém rozhovoru s Alešem Stuchlíkem v časopise Téma. Celý rozhovor

Ondřej Kuda a Marcela Křížová zaujali přednáškou "Mateřské mléko - bílé zlato" (26.4. 2024)

Mateřské mléko je nenahraditelným zdrojem výživy, které se svým složením přizpůsobuje individuálním potřebám miminka. Velice zajímavá přednáška na téma unikátnosti a nenahraditelnosti mateřského mléka pro výživu novorozenců proběhla 24.4. v Akademii věd na Národní třídě. Ondřej Kuda z FGÚ popsal vlastnosti mateřského mléka ve spojitosti s novými zjištěními a vyzdvihl přínos spolupráce s Ústavem pro matku a dítě v Podolí. Marcela Křížová z Ústavu pro matku a dítě v Podolí přiblížila fungování Banky mateřského mléka v ÚPMD a popsala např. nové postupy při péči o nedonošené novorozence.

Přednášku byla realizována v rámci cyklu "Lidské tělo ve zdraví i nemoci". Cyklus přednášek "Lidské tělo ve zdraví i nemoci" přibližuje zkoumání podstaty závažných onemocnění člověka v laboratořích FGÚ a zároveň představuje vzájemnou a nepostradatelnou spolupráci vědců s klinickými lékaři. Další přednáška bude věnována tématu Alzheimerovy nemoci jejíž úskalí a specifika v souvislosti s narušenou prostorovou pamětí přiblíží Jan Svoboda (FGÚ AV ČR) a Jan Laczó (Neurologická klinika 2.LF UK a FN Motol). Přednáška se bude konat 20. listopadu od 17 hod. v Akademii věd na Národní třídě.

Pozvánka na přednášku "Mateřské mléko - bílé zlato" (26.3. 2024)

Dovolujeme si vás pozvat na přednášku "Mateřské mléko- bílé zlato". Přednáší: Ondřej Kuda (FGÚ AV ČR) a Marcela Křížová (Ústav pro péči o matku a dítě)
Přednášku pořádá FGÚ v rámci cyklu "Lidské tělo ve zdraví i nemoci". Cyklus přednášek "Lidské tělo ve zdraví i nemoci" přibližuje zkoumání podstaty závažných onemocnění člověka v laboratořích FGÚ a zároveň představuje vzájemnou a nepostradatelnou spolupráci vědců s klinickými lékaři. 

Nezapomínejme na Alzheimera (12.3. 2024)

Nejen v souvislosti s Týdnem mozku přinášíme zamyšlení na aktuální téma. Jak je u nás Alzheimerova choroba rozšířená? Kolik lidí ji má – a přibývá jich? Jak to v současnosti vypadá s léky na Alzheimerovu chorobu? Pomáhají některé léky aspoň trochu? A co naše osobní prevence. Jak bychom měli žít a na co skutečně dbát? O tom všem hovoří Tomáš Petrásek z Fyziologického ústavu v pořadu Planetárium Českého rozhlasu

70 let Fyziologického ústavu AV ČR (11.3. 2024)

Fyziologický ústav Akademie věd České republiky byl založen před sedmdesáti lety, 1. ledna 1954, v rámci (tehdy ještě Československé) Akademie věd. Od té doby se systematicky věnuje výzkumu v oblasti normální i patologické fyziologie. Stále více do hloubky charakterizujeme základní biologické mechanismy se vztahem k člověku a medicíně. Za těch sedmdesát let, které od založení ústavu uplynuly, naše společnost výrazně zestárla a ztloustla. Moderní medicína tak čelí novým výzvám v podobě zvýšeného náporu tzv. civilizačních onemocnění. Hlavním současným cílem Fyziologického ústavu AV ČR je právě výzkum příčin vzniku těchto neinfekčních onemocnění, spojených s obezitou a stárnutím.

K letošnímu 70. výročí založení ústavu připravujeme řadu aktivit. První z nich je série čtyř článků na aktuální výzkumná témata, která vyšla v časopise Vesmír (3/2024):

70 let Fyziologického ústavu AV ČR: Pomáháme odhalovat podstatu závažných onemocnění (Jan Kopecký)

Padesát odstínů malých šedých buněk (Helena Janíčková)

Epitranskriptom: klíč ke zdravému srdci? (Daniel Benák a Markéta Hlaváčková)

Inzulinem to nekončí: Zdravé beta-buňky jsou budoucností léčby diabetu (Lydie Plecitá Hlavatá)

 

 

Načíst další